Trampolin

 

Gumiasztalos szakosztályunk szünetel

Szomorúan tudatjuk Önökkel, hogy egyesületünk 2017. július 1-től a gumiasztalos szakosztályát átmenetileg szünetelteti. Az okok szomorúak, és minket is lesújtanak (pénz, pénz, pénz). Aki kedvel minket, egyesületünket, azoknak ajánljuk figyelmébe szivasckézilabda és kézilabda utánpótlás nevelő szakosztályunkat, ahol nagycsoportos kortól 6-osztályos korig ismertetjük meg a sportolni vágyókat a kézilabda nyújtotta mozgásélménnyel. 

Missziónk

A mozgás a gyerekek számára nélkülözhetetlen. Hatással van egész életükre, növekedésükre, semmi mással nem helyettesíthető és nem pótolható a testi és lelki fejlődésük során. Folyamatosan igazodunk a kihívásokhoz, szigorításokhoz, előírásokhoz, de nem veszítjük szem elől a célunkat és hitvallásunkat, az egészséges életmódra nevelést és a mozgás szeretetének átadását.

Egyesületünk Támogatása

Az egyesületünk TAO-ból származó támogatásból, ADÓ 1%-os felajánlásokból és tagdíjakból tartja fenn magát. Amennyiben bármilyen anyagi, nem anyagi hozzájárulással szeretné támogatni egyesületünk sportolóit, keressen minket bizalommal!

A trampolin története

Egyes elképzelések szerint a gumiasztalozás gyökereit az eszkimóknál kell keresnünk. A feltevés az, hogy jobb időben az eszkimók kifeszített fókabőrökkel “reptették” egymást. Mások szerint a gumiasztal a tűzoltóknál, a tűzből mentésnél használt kifeszített vászon egyenes ági leszármazottja, ahova a tűz és füst elől menekülő emberek ugorhattak. A megfontoltabb szaklapok és a sportág képviselői is a következőket tartják a sportág eredetéről: A trampoline az Ameriakai Egyesült Államokban gyökerezik. L Griswold és George Nissen építette meg 1928-ban az első asztalt. Eleinte csakis szórakoztatásra szolgált. G. Nissen és barátai “Leonardos” artistacsapat tagjaiként járták az USA-t és Mexikót, és váltak híressé a gumiasztal számukkal. 1939-ben saját trampolint fejlesztettek ki és védték le annak jogait. Nissen ezzel a lépésével lefektette és megalapozta a gumiasztalozás, mint sportág alapjait. Ezért hívják őt a “trambulin” úttörőjének.

Tovább

Az első versenyre 1947-ben került sor a Texas állambeli Dallasban. Innen először 1955-ben került először Európába a gumiasztal (Svájc). Az 1959-es Nemzetközi Tornász Szövetség konferenciáján ismerték el a gumiasztalozást először önálló sportágként, hiszen addig a sporttorna keretein belül működött – annak kiegészítő és technikacsiszoló eszközeként.

Egy kis érdekesség az olimpiai műsorra kerülésről:

Elnöki időszakának utolsó harmadában Juan Antoni Samaranch zseniális sportdiplomatához méltó manőverrel érte el, hogy a trampoline felkerüljön az olimpia műsorára. Minthogy ez nem önálló sportág, hanem szakág (diszciplína) a tornasporton belül, így a műsorba iktatás a végrehajtó bizottság és nem a NOB-tagság hatáskörébe tartozik. Samaranch számára fontos volt a sportág behozatala, ám mikor szavazásra került a sor a 9 jelenlévő tag 5:4 arányban a felvétel ellen döntött.”Így nem lehet ilyen fontos ügyben szavazni, nem látom rendesen a kezeket, mindannyian fáradtak vagyunk, reggel voksolunk újra.” – összegzett az elnök, azzal jó éjszakát kívánt a vb tagoknak.

Hogy az éjszaka folyamán mi történt, jótékony homály fedi, mindenesetre másnap reggel – gyaníthatóan egy négyszemközti beszélgetés is szerepet játszott ebben – a bizottság 5:4 arányban a trampolin műsorba emelése mellett foglalt állást, így a gumiasztalozás 2000-ben bemutatkozhatott a szydnei játékokon. A versenyen csak férfi éd női egyéniben osztottak érmeket.

Trampolin Magyarországon

A gumiasztalozás magyarországi története meglehetősen rövid múltra tekint vissza. A gumiasztal szakág a torna szakszövetség keretein belül 2001-ben alakult. 2002-ben rendezték az első országos bajnokságot Veszprémben 3 csapat részvételével.
Első Európa Bajnokságon szereplő magyar versenyző az egykori tornász, Bartha Viktória (2002. Szentpétervár. 41. helyezés). Azóta már több Európa bajnokságon és kupán szerepelt és ért el előkelő helyezéseket (2004-ben a svédországi Világkupán a 13. lett, Prágában a 35. helyen végzett, és a hannoveri olimpiai kvalifikációs világbajnokságon a 61. helyet szerezte meg. Ugyan itt a magyarok csapatot is indítottak, amely a 14. lett a népes mezőnyben.) 2004-ben 12 élvonalbeli klub indította versenyzőit a magyar bajnokságon, illetve a diákolimpiai országos döntőn, mit közel 150 versenyző részvételével bonyolítottak le. Az első magyarországi versenybírók közül Kovács Tamás FIG – nemzetközi versenybírói vizsgát tett, így ő lett a vezetője a 15-fős versenybírói karnak.

Trampolin Ajkán

Ajkán először 2004-ben jelent meg a gumiasztal. Kovács Tamás tábort szervezett és megkérte Pelikán Milánt, segítsen a helyszín kiválasztásában. Az akkori táborban 11 gyermek volt jelen. Egyikőjük sem tudta, mire vállalkozik, de az első asztalra lépések után érezték, hogy ez a gyönyörű sportág rengeteg kihívást és élményt tartogat számukra. A 2005/2006- os tanévben már tanfolyami oktatás is indult a Kossuth Iskola tornatermében. Ez évben kezdődött el az óvodás torna, mely rengeteg új ismerettel bővítette az ovisok tudását, valamint a második félévben Berkes Szilvia és Végh Balázs is bekapcsolódott az oktatásba.

Kapcsolat

Kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal!