Kézi, szivacskézi

 

Mi is az a szivacskézi?

A szivacskézi nem egy újkeletű hóbort, hanem a hagyományos kézilabdázás alsó tagozatosok, nagycsoportos óvodások számára űzhető sportja. A különböző életkori szakaszokhoz különböző méretű szivacslabdák párosulnak. Ezekkel a labdákkal történik a labdás ügyességfejlesztés minél játékosabb formában. A fő cél a játékkal, hogy alsó tagozat végére a gyermek olyan labdabiztonságot, alapvető védő és támadó technikákat, taktikákat sajátítson el, amivel megállja a helyét a “normál” kézilabdázás világában is, sőt előnnyel induljon a nem szivacskézizőkkel szemben.

Miért jó a szivacskézi?

A szivacskézilabdázás a gyermekek első, versenyélményt is nyújtó találkozása a labdával. Két reménynek ad esélyt. Egyrészt felkeltheti a mozgás, a rendszeres sportolás iránti vágyat, másrészt kezdeményezhet valamely sportjáték iránti érdeklődést, jelesül a kézilabdázás megkedvelését.

A szivacskézin túl

Természetesen ahogy egyre idősebb a gyermek, egyre bonyolultabb szabályokat ért meg és egyre több információhoz, összetett ingerhez tud alkalmazkodni. 10 évesen már bőrlabdával (nullás méret) játszanak a sportolók kézilabda szabályok szerint, szabvány kézilabdapályán.

10 éves kortól a tehát „rendes” kézilabdával foglalkozunk. Annyi megkötéssel, hogy edzéseinken természetesen a sokrétű fejlesztés kerül előtérbe, de mindig igazodunk a szövetség által kiírt támadási- védekezési megkötésekhez alkalmazkodni.

 

A szivacskézilabda játékszabályai

  • A játéktér téglalap alakú terület, amelynek hossza 20 méter, szélessége 10 méter. A kapuelőtér vonala kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 5,5 métersugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. Az alap- és oldalvonal 5 centiméter széles folytonos vonal. A cserevonal a középvonaltól mindkét irányban 150 cm távolságra lévő 15 cm hosszú szakasz. A kapu az alapvonal közepén áll, mérete: 150-160 centiméter magas és 240-250 centiméter széles.
  • A játékidő: 2 x 10 perc(2 perc szünettel), félidőnként 1 időkérésrevan lehetősége mindkét csapatna, amelynek időtartama 30 másodperc.
  • A labda:anyaga szivacs, 15 centiméter átmérőjű. Hivatalos mérkőzéseket a StudentComfortáltal gyártott labdával lehet megrendezni. Lehetőség szerint több labdát kell előkészíteni mérkőzésenként.
  • A játéktéren egy időben 3 mezőnyjátékosés 1 kapustartózkodhat. Egy mérkőzésre legfeljebb 12 játékost lehet benevezni. A kapusa mezőnyben nemszerepeltethető negyedik mezőnyjátékosként.
  • A játék középkezdéssel indul, ekkor a védekező csapat játékosai kötelesek a saját büntetőterületük előtt elhelyezkedni. Gólt követőena labda szintén középkezdésselkerül játékba, amikor a védekező csapat játékosaira a középkezdésnél érvényes szabály vonatkozik.
  • A dobások(bedobás, szabaddobás, büntetődobás) elvégzésekor a védőjátékosnak legalább 1 méter távolságban kell elhelyezkedni a dobást végrehajtó játékostól.
  • Szabaddobás végrehajtásakor a támadó csapat játékosainak 1 méternél távolabb kell tartózkodniuk az ellenfél kapuelőtér-vonalától.
  • Bedobással kell játékba hozni a labdát, ha az teljes egészében áthaladt az oldalvonalon, vagy utoljára a védekező csapat játékosát érintve, a saját alapvonalon túlra jutott. A bedobást azon a helyen kell végrehajtani, ahol a labda elhagyta az oldalvonalat. Amennyiben a labda a kapuelőtéren keresztül hagyta el a játékteret (a kaput kivéve), akkor a bedobást a kapuelőtér-vonaltól legalább 1 méterre, a mezőny irányába kell végrehajtani. A büntetődobást kapuelőtér vonaltól kell végrehajtani(5,5 méter).
  • Büntetések: figyelmeztetés; 1 perces kiállítás; a harmadszori kiállítás kizárást von maga után.
  • A súlyos szabálytalanságért, sportszerűtlen magatartásért azonnali piros lappal kizárt játékos a soron következő egy mérkőzésen nem szerepelhet.
  • Minden egyéb esetben a kézilabdázás érvényben lévő játékszabályait kell alkalmazni.
  • Büntetések: figyelmeztetés; 1 perces kiállítás; a harmadszori kiállítás kizárást von maga után.
  • A súlyos szabálytalanságért, sportszerűtlen magatartásért azonnali piros lappal kizárt játékos a soron következő egy mérkőzésen nem szerepelhet.
  • Minden egyéb esetben a kézilabdázás érvényben lévő játékszabályait kell alkalmazni.
  • A játéktértéglalap alakú terület, amelynek hossza 28 méter, szélessége 15 méter. A kapuelőtér vonala kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 6 métersugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. Az alap- és oldalvonal 5 centiméter széles folytonos vonal. A cserevonal a középvonaltól mindkét irányban 150 cm távolságra lévő 15 cm hosszú szakasz. A kapu az alapvonal közepén áll, mérete: 150-160 centiméter magas és 240-250 centiméter széles.
  • A játékidő: 2 x 15 perc(5 perc szünettel), félidőnként 1 időkérésrevan lehetősége mindkét csapatnak, amelynek időtartama 30 másodperc.
  • A labda:anyaga szivacs, 15 centiméter átmérőjű. Hivatalos mérkőzéseket a StudentComfort által gyártott labdával lehet megrendezni. Lehetőség szerint több labdát kell előkészíteni mérkőzésenként.
  • A játéktéren egy időben 5 mezőnyjátékosés 1 kapustartózkodhat. Egy mérkőzésre legfeljebb 14 játékost lehet benevezni. A kapusa mezőnyben nemszerepeltethető hatodik mezőnyjátékosként.
  • A játék középkezdéssel indul.
  • A dobások (bedobás, szabaddobás, büntetődobás) elvégzésekor a védőjátékosnak legalább 1 méter távolságban kell elhelyezkedni a dobást végrehajtó játékostól.
  • Szabaddobás végrehajtásakor a támadó csapat játékosainak 1 méternél távolabb kell tartózkodniuk az ellenfél kapuelőtér-vonalától.  A büntetődobást kapuelőtér vonaltól kell végrehajtani(6 méter).

Egyesületünk Támogatása

Az egyesületünk TAO-ból származó támogatásból, ADÓ 1%-os felajánlásokból és tagdíjakból tartja fenn magát. Amennyiben bármilyen anyagi, nem anyagi hozzájárulással szeretné támogatni egyesületünk sportolóit, keressen minket bizalommal!

A szivacskézi története

A szivacskézilabdázás Vas megyéből, Ikervárról indult magyarországi útjára. Itt alkalmazták elsőként ezt a játékeszközt. A község csapata a Nyugat-Dunántúl Úttörő Olimpiai versenyein jelentős eredményeket ért el. A kilencvenes évek sportcsarnoképítési programjában a község kézilabdapálya méretű termet építtetett központi támogatás segítségével. A helyi általános iskola alaptanterve és helyi tanterve kiemelt sportágként kezeli a kézilabda sportágat. Az egyes osztályok tantervi szakanyagában kiemelt szerep jut a dobásoknak, a kézilabdát előkészítő játékoknak. A tanórán kívüli oktatási formákban, a szakkörökben, a diák sportegyesületi foglalkozásokon prioritást élvez a kézilabda játék.

Tovább

A tapasztalatokat a labdával elvégezhető gyakorlatok folyamatosan bővültek. Az óvodai felhasználás igénye is felmerült 2001 őszén. Az első bemutató foglalkozást és játékot a testnevelők és a testnevelést tanítók számára 2001 novemberében tartották. A köztudatba ekkor került ki a szivacskézilabdázás első formája. Ezután több helyen tartottak szivacskézilabda bemutatókat, többek közt a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskolán, Győrben a Magyarország – Dánia válogatott mérkőzés előtt, illetve a sümegi Kisfaludy-Ramazetter Gimnáziumban. Lassan kialakult a biztos tapasztalat, hogy a hajító mozdulat, a dobókészség alakítása, fejlesztése alsó tagozatban a szivacslabdával kiválóan megoldható. Egyre bővült az érdeklődők köre

2002 február 7-én a szakmai fórumu témája már a kézilabda játék szivacslabdával történő előkészítése volt. A megyében több iskolában is megkezdődtek az első foglalkozások. Így aztán 2002 októberében már Szabó Imre ikervári kézilabdaedző emlékére egy kupát és szakmai fórumot szerveztek. Ez a játék és a labdás ügyességfejlesztés a 8-9-10 éves tanulóknál már nagyon jó szintet ért el. Kovács László, a Semmelweis Egyetem oktatója, a Heraklesz Program Kézilabda Szakágvezetője és Firnicz József a Magyar Kézilabda Szövetség iskolai referense is elismerően nyilatkozott az új játékról. Ők első látásra jó ötletnek tartották és más klubok utánpótlásedzőinél is propagálták az új előkészítő játékot.

Az idő múlásával elhasználódtak az első labdák. A fórumon felmerült az újabb beszerzés vagy a gyártás lehetősége. Óvodai felhasználásra és a délutáni foglalkozásokra vásároltak 12 cm átmérőjű, de kisebb tömegű labdát. Ezek sajnos csak labdás ügyesség fejlesztéséhez voltak alkalmasak, mérkőzésekre viszont nem.

A játék népszerűsítése már több megyére is kiterjedt. 2003. október 10-11-én több megye és a főváros csapata is képviseltette magát 11 csapatos tornán Ikerváron. A megye több iskolájában is már rendszeresen tartottak szivacskézilabda edzéseket. A Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatója, Hajdu János első látásra megkedvelte a szivacskézilabda játékot. Véleménye szerint a labdás ügyességfejlesztés, a kézilabda sportág ráhangoló, előkészítő és célgyakorlatai a szivacslabdával kiválóan megoldhatók. Kovács László tanár úr több alkalommal is járt Ikerváron. Az ő megállapítása szerint a gyermekek már kiválóan cseleznek a szivacslabdával, jól birtokolják a labdát egy kézzel. A gyermekek mozgáskészsége nem változik és a fejlődés további lehetőségei taktikai téren elvárhatóak. 2004 elejére a lányok mellett Vasváron, Celldömölkön és Ikerváron fiú csapatok is használták ezt a játékeszközt. A Magyar Kézilabda Szövetség a Gyermekbajnokság legkisebb testvérének tekintette a szivacskézilabda bajnokságot. A Gyermek, Ifjúsági és Sportminiszter indította útjára az első magyar szivacskézilabda bajnokságot Vas megyében. A résztvevők száma 11 leány és 6 fiúcsapat volt. 2004. február 18-án Magyarországon gyártott szivacslabdákat vehettek kezükbe a gyerekek egy szombathelyi vállalkozó, Pődör Zoltán jóvoltából, aki azóta is foglalkozik a szivacskézilabda gyártásával és támogatója a szivacskézilabdázásnak. A Vas megyei Testnevelő Tanárok Egyesülete, a Pedagógiai Intézet és a Berzsenyi Dániel Főiskola is érdeklődést tanúsított az új játékszer és a szivacskézilabdázás iránt.

Az első országos bajnokságban több mint 300 csapat szerepelt. Székesfehérvár adott otthont az első országos szivacskézilabda bajnokság döntőjének. Sok gyereket hódított meg a kézilabdázás számára a versenyrendszer. A játékszer az új típusú labda volt. A következő évben nem csupán a szivacskézilabda, hanem a nagypályás kézilabda gyermekbajnokságán is ugrásszerűen nőtt a csapatok száma. A 2005. év tavaszán a Vas Megyei Testnevelő Tanárok Egyesülete által szervezett Alpok-Adria Sportünnepélyen hat ország testnevelő tanárai és a küldöttség vezetői is megismerkedhettek a szivacskézilabdázással. A legújabb labdatípus az ovis 12 cm-es labda is bemutatásra került. A játékszer egyre népszerűbb lett az óvodákban is. A külföldi kapcsolatok révén Szlovénia, Horvátország és Németország is bekapcsolódott a versenyekbe. Győrben, a Nemzetközi Balázs Kupán 2005 tavaszán fiú és leány csapatok is szerepeltek a versenyen. A főváros mellett Szekszárd, Debrecen, Eger, Tiszavasvári és az alföldi csapatok is egyre szívesebben szerveztek tornákat. A Cell Cup 2006 Nemzetközi Kézilabda Fesztiválon egy újabb változat szerepelt. A labda tömege nagyobb (190 – 195 gramm), az átmérő változatlan (15 cm). A 12×24 m-es teremben 5+1 fővel indították a szivacskézilabda újabb versenytípusát. A változtatások sora még nem ért véget. A 9-10 évesek mellett a 8-9 évesek részére kifejlesztettek egy kisebb játékszert (13,5 cm átmérővel) és kisebb kaput (2,25 x 1,55). A pálya méretezésében (9×20 m) a hossz nem változik, csak a szélesség, illetve a büntetőterület köríve 5 m. A 2007/2008-as versenyévben már két szivacskézilabda korosztály számára indult országos verseny. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a felsőbb korcsoportokban is emelkedik a csapatok száma. A képzés alsó színterei talán minőségében is változnak. Külföldi kapcsolatok, információk alapján már Szlovéniában, aztán Romániában és Ausztriában is egyre több iskola, egyesület indítja útjára a szivacslabda bajnokságot.

A hét tanév és versenyév után igazi hagyományai alakultak a szivacslabdának az óvodától az általános iskolán át a középiskoláig. Azok a tanulók, akik megismerkedtek a szivacslabdával és a szivacskézilabdával, már lassan érettségizni fognak.

Mindenkinek ajánljuk a szivacslabdát: gyerekeknek, szülőknek, testnevelőknek, tanítónőknek, napközis nevelőknek, kézilabdaedzőknek!

Forrás: http://szivacskezi.mindenkilapja.hu/html/18397045/render/tortenet

Kapcsolat

Kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal!